آموزش سخت‌افزار – بخش چهارم

| ۱۵:۴۹ دقیقه، ۲۶ مهر ۱۳۹۷ | خبر

OverClock – قسمت اول:

 در مورد OverClock هر روز دوستان به بنده Email می‌زنند و سؤال می‌کنند. قبلا از Over Clock این طور یاد می‌کردیم : استفاده کردن از ظرفیت های بالاتر قطعات سخت افزار که توسط سازنده قفل شده است. البته نه به آن معنی که قفل‌های مذکور را باز کنیم (که آن هم امکان پذیر است) بلکه از میزان قابلیت باقی مانده حداکثر استفاده را ببریم.

قابل ذکر است که تمام‌CPU های مثلا سری 64 Athlon با یک تکنولوژی تولید می‌شوند، فقط برای اینکه در بازار انتخاب‌های مختلفی برای بودجه‌های مختلف موجود باشندCPU ها مثلا با تکنولوژی 4000 64 Athlon تولید می‌شوند و سپس با بستن هر‌multiplier ، ۱۶۶ مگاهرتز از سرعت CPU کم می‌کنند (کمی پیچیده است). حدود ۳ سال پیش که اولین بار‌GPU های سری 939 از (‌+64 AMD Athlon ) به بازار عرضه شده از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ موجود بود.

ضعیف ترین CPU آن موقع سری 64 Athlon  ۱۰۰ مگاهرتز بود یعنی مدل +3000 و قویترین +4000 بود که ۲۵۰۰ مگاهرتز سرعت داشت و یک مگابایت حافظه L2-Cache. سرعت سری +4000 به این صورت محاسبه می شد:

MHZ ۲۰۰ = MHZ ۱۵*۱۶

سرعت سری +۳۲۰۰ به این صورت محاسبه می شد :

MHZ ۲۰۰ = MHZ 12*16

حافظه L2 Cache سری +3200 هي نصف +4000 يعنی KB 512 بود. خب می بینید که با بستن ۳ لوله multiplier از ۱۵ لوله سری +4000 و نصف کردن حافظه L2 Cache پردازنده +3200 تولید شده بود. خوب هر‌کس هر‌چقدر پول بدهد آش می‌خورد. پس کارخانه AMD نیز باید این رِنج مالی را پر می‌کرد و برای هر بودجه‌ای CPU تهیه می کرد. اما برای این کمپانی ارزش مالی نداشت که برای هر CPU جداگانه پروسه تولید داشته باشد. پس همه را با پروسه تولید سری +4000 بهبود تولید می‌کرد و با قفل کردن multiplier و میزانی از حافظه L2-Chache بازه 3000 تا ۴۰۰۰ را پر نمود.

این یعنی با تجربه و مهارت Over Clock می‌توان از پردازنده‌ها، ظرفیت بیشتری گرفت. گاها به طور سهوی یا به عمد سازندگان بعضی از این پردازنده‌ها را قابلیت بیشتر کردن تعداد‌multiplier ها را Unlock می‌گذارند. به عنوان مثال بنده زمانی که Gamenet داشتم ۱۲ عدد سیستم با پردازنده‌های متوسط الشاخ آن زمان یعنی Athlon XP2200 داشتم که سرعت پردازنده‌ها ۱۸۰۰ مگاهرتز بود. زمانی که داشتم با Bios یکی از آن ها کمی بازی می‌کردم متوجه شدم که می‌توانم‌multiplier های این CPU را افزایش دهم. با افزایش‌multiplier ها زمانی که سیستم در حال Boot بود خود Bios پردازنده را Athlon XP3200+ شناخت چراکه سرعت آن از ۱۸۰۰ به ۲۴۰۰ مگاهرتز تغییر پیدا کرده بود، بعدا خواندم این یک اشتباه سهوی از AMD بوده و تعدادی ۲۲۰۰Athlon XP  قفل نشده از یک سری شماره سریال وارد بازار شده بود.

برای پردازنده های Core2 نیز قصه از همین قرار بود. البته ابتدا یک سری پردازنده ها از ضعیف ترین مدل ( E6300 Dou Core2) که خود Intel قفل‌multiplier های آن را باز گذاشته بود به عنوان هدیه به کاربران حرفه‌ای سایت اینتل و چند سایت سخت افزاری‌، Gamerها و‌Over Clocker های مطرح با قیمت مدل معمولی فروخته شد تا قدرت Core 2 Duo به رخ کشیده شود. سازندگان‌Main Board های Core2 Support هم برای تولیدات خود Bios هایی نوشتند که بتوان تعداد multiplier را در آن تغییر داد. اما به جزآن پردازنده هایی که خود Intel قفل multiplier های آن را باز گذاشته بود و مدل‌های Extreme بقیه تنها Down Lock می‌شد و می‌شد تنها تعداد multiplier ها را کم کرد. در حالی که گرچه سرعت هسته آن مدل های تبلیغاتی همان ۱٫۸۶ گیگاهرتز بود و گرچه حافظه L2-Cache به جای ۴ مگابایت سری E6600 تا X6800 آن موقع تنها ۲ مگابایت بود اما multiplier های آن باز بود و به راحتی با افزایش آن از ۷ به ۱۱‌، کاربرها پردازنده 6800 Core 2Extrem  داشتند که تنها L2 Cache  أن نصف بود و گرچه در Performance۲ مگابایت Cache كمتر تا حدی تأثیر داشت اما آن‌قدر زیاد نبود.

تمام 2 Core ها با یک تکنولوژی تولید می شوند و تقریبا توانایی رسیدن به Clock های مشابه را دارند. معمولا پردازنده های Intel خیلی بهتر از AMD، ‌Over Clock می‌شوند. اما نیاز به دانش و تجربه در انتخاب و Match کردن و تنظیم کردن قطعات داشت. چرا که در نهایت Overclock یعنی استفاده از ظرفیت‌های نهایی هر سخت افزار‌، کلا Core 2 ها عالی OverClock می شوند. در مطلب بعدی می‌رویم سراغ Core 2.
هیچ

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است


مهمترین خبرهای دیروز